Historia

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

MIEJSKO - GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ   
    
 ul. 29 Listopada 12  

tel. (52) 387 87 02
fax.(52) 382 32 28  
mgopssoleckuj@wp.pl

 szczegółowe informacje dot. funkcjonowania MGOPS znajdują się

 na stronie Biuletynu Informacji Publicznej pod adresem:

www.bip216.lo.pl

____________

_____________

Hanka Stamm   
Dyrektor  Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.      

Iwona Konaszewska
Zastępca Dyrektora Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
    
Siedzibą Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej jest miasto Solec Kujawski. Obszar działania obejmuje miasto i gminę Solec Kujawski.
Ośrodek jest finansowany ze środków Miasta i Gminy Solec Kujawski oraz dotacji na zadania zlecone, korzysta z uprawnień samorządu terytorialnego o właściwości szczególnej do spraw pomocy społecznej na podstawie upoważnień.
Do zadań Ośrodka należy:
- prowadzenie diagnostyki jednostkowej i środowiskowej,
- przyznawanie i wypłacanie świadczeń pieniężnych,
- przyznawanie pomocy rzeczowej,
- świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania,
- inne zadania z zakresu pomocy społecznej wynikającej z rozeznania potrzeb środowiska,
- współpraca z organizacjami i instytucjami, a zwłaszcza z Urzędem Miasta i Gminy w zakresie pomocy społecznej,
- wspieranie osób i rodzin w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwienia im zycia w warunkach odpowiadających godności człowieka, poprzez realizację świadczonej pomocy społecznej,
- podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem poprzez realizację pracy socjalnej i poradnictwa,
- udzielanie pomocy w formie świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego,
- prowadzenie obsługi technicznej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
- prowadzenie obsługi organizacyjno - technicznej Zespołu Interdyscyplinarnego.

Ośrodek wykonuje funkcje diagnostyczne, planistyczne, decyzyjne oraz realizacyjne. W wykonywaniu zadań Ośrodek współdziała z Urzędem Miasta i Gminy, zakładami służby zdrowia działającymi na obszarze miasta i gminy oraz instytucjami działającymi na terenie miasta i gminy, organizacjami społecznymi, kościołem katolickim, innymi kościołami i związkami wyznaniowymi oraz zakładami pracy.

 Struktura MGOPS w Solcu Kujawskim obejmuje:
- Sekcję pracy socjalnej z rodziną,
- Sekcję administracyjną i świadczeń społecznych,
- Sekcję pomocy instytucjonalnej i opiekuńczej,
- Sekcję świadczeń rodzinnych i spraw alimentacyjnychoraz dodatków mieszkaniowych,
-Sekcję usług socjalnych
,
- Sekcję ekonomiczną,
- Dom Pogodnej Jesieni,
- Warsztaty Terapii Zajęciowej,
- Placówki pomocy socjoterapeutycznej dla dzieci z rodzin z problemem alkohlowym - świetlice 2,
- Punkt Interwencji Kryzysowej.
- Samodzielne stanowisko ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie - pedagog

Pracownicy Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim kładą szczególny nacisk na realizację pomocy pośredniej, która sprzyja usamodzielnieniu osób wymagających wsparcia zawodowych służb socjalnych. Z inicjatywy Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej powstała sieć placówek służących poprawie jakości życia mieszkańców oraz zaspakajaniu potrzeb, w zależności od oczekiwań społecznych.
1. Dom Pogodnej Jesieni.

1. Dom Pogodnej Jesieni został oddany do użytku w dniu 22 grudnia 1997 roku. Uchwałą Rady Miejskiej w Solcu Kujawskim do administrowania Domem został upoważniony Zarząd Budynków Mieszkalnych, natomiast opiekę nad działalnością Domu powierzono Miejsko – Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej.
Prawo do zamieszkania w Domu Pogodnej Jesieni mają osoby, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy osób drugich, bądź osoby posiadające rodzinę, która nie jest w stanie zabezpieczyć pomocy usługowej. W w/w Domu nie są meldowane inne osoby niż ujęte w umowie najmu.
Dom Pogodnej Jesieni został rozbudowany z budynku jednorodzinnego przekazanego wraz z działką w formie darowizny na rzecz miasta i gminy przez mieszkankę Solca Kujawskiego. Koszty adaptacji i rozbudowy poniosła gmina oraz pozyskano środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W środowisku lokalnym Dom pogodnej Jesieni cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród osób zainteresowanych możliwością zamieszkania w nim i zyskał pozytywny odbiór społeczeństwa.
Łącznie w Domu Pogodnej Jesieni jest osiem mieszkań, które składają się z pokoju, aneksu kuchennego i łazienki. Jedno z mieszkań jest przystosowane dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Mieszkania zapewniają podopiecznym maksimum intymności. Na parterze budynku do dyspozycji podopiecznych jest świetlica i kuchnia oraz pokój pielęgniarki. Na pierwszym piętrze budynku usytuowany jest pokój gościnny, z którego w czasie odwiedzin mogą korzystać rodziny mieszkanek.
W świetlicy Domu Pogodnej Jesieni dwa razy w tygodniu odbywają się zajęcia terapeutyczne dla osób starszych, mieszkańców Domu oraz przychodzących z zewnątrz, którzy w ten sposób mogą nawiązać kontakt z osobami w tym samym wieku. Celem prowadzonych zajęć jest zaspokojenie potrzeb towarzyskich oraz rekreacyjno – kulturalnych, prowadzenie zajęć służących utrzymaniu sprawności psycho – fizycznej zgodnie z wiekiem i zainteresowaniami uczestników.

Placówki pomocy socjoterapeutycznej dla dzieci z rodzin zploblemem alkoholowym - świetlice.

Punkt Interwencji Kryzysowej, ul. 29 Listopada 12, 86-050 Solec Kujawski
Godziny przyjęć specjalistów:

Marcin Grabowski - instruktor terapii uzależnień dla osób z problemem alkoholowym
poniedziałek i piątek od 15.15 do 17.15

Sylwia Nowakowska - instruktor terapii uzależnień dla osób współzależnionych
poniedziałek od 15.15 do 17.15

Wisława Nyc - pracownik socjalny
czwartek od 15.15 do 17.15

Aleksander Rogowski - kurator sądowy
poniedziałek od15.15 do 18.15

Justyna Pankanin - psycholog
czwartek i piątek od 15.15 do 17.15

Paulina Popielewska - prawnik
pierwsza i ostatnia środa miesiąca od 15.15 do 17.15

Sylwia Wajdowska - Czaplewska - psychiatra
indywidualne zapisy osób zainteresowanych konsultacją u pracownika socjalnego MGOPS, pok. nr 5

_________________________

Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką dziennego pobytu przeznaczoną dla osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jego głównym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna tej grupy osób. Działalność jest finansowana ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych oraz ze środków Gminy. Rehabilitacja prowadzona jest w pięciu pracowniach: stolarskiej, krawieckiej, techniki biurowej, rękodzieła oraz pracowni kulinarnej. Uczestnicy maja zapewnioną opiekę pielęgniarską, pomoc psychologiczną, rehabilitację ruchową według zaleceń lekarskich oraz zajęcia kulturalno - oświatowe. Działania podejmowane w WTZ mają na celu przygotowanie osób niepełnosprawnych do samodzielnego pełnienia ról społecznych , załatwiania własnych spraw oraz do podjęcia zatrudnienia.   
            
Dokumenty do pobrania:

Kompleksowa obsługa klienta - Miejsko - Gminny Ośordek Pomocy Społecznej - sekcja świadczeń rodzinnych i spraw alimentacyjnych, ul. 29 Listopada 12,
tel. 52 387 87 17,  52 387 87 16.

 Godziny urzędowania:  poniedziałek - piątek od 7.30 - 15.15
                                    wtorek  od 7.30 do 16.30.

Wnioski
można pobrać w MGOPS w godzinach pracy urzędu lub bezpośrednio ze strony internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społęcznej www.mpips.gov.pl

                                                           *************

Od 1 września 2012 r. MGOPS realizuje zadanie związane z przyznawaniem dodatku mieszkaniowego. Wniosek oraz inne zaświadczenia należy składać w pok. nr 6 do Pani Justyny Kubackiej w godzinach urzędowania MGOPS - (tel. 387 87 10).

Dokumenty niezbędne do złożenia:

- Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego,

- Oświadczenie wnioskodawcy,

- Zaświadczenie o wysokości dochodów,

- Wniosek o wystawienie zaświadczenia

*********

Informacje

Rejestr zmian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>